DZIECKO

Terapia Bowena

Z całą pewnością to dla dzieci szukamy najłagodniejszych, najbardziej skutecznych i pozbawionych skutków ubocznych metod leczenia.  Manualna terapia holistyczna zwana od nazwiska jej twórcy terapią (techniką) Bowena, łączy w sobie delikatność z wysoką skutecznością.

Dosyć mocno spopularyzowana jest w krajach anglojęzycznych i jako medycyna uzupełniająca funkcjonuje tam w refundowanym przez kasy chorych systemie zdrowia.
Za pośrednictwem tej prostej i delikatnej metody można zarówno skutecznie rehabilitować dzieci ze schorzeniami układu ruchu, jak i z problemami wszystkich pozostałych układów i funkcji organizmu.

Czym jest Terapia Bowena?

W skrócie terapia Bowena polega na ruchach wykonywanych dłońmi na ciele pacjenta, nie jest jednak masażem i w niczym go nie przypomina. Nie można jej opisać przez podobieństwo do żadnej ze znanych metod terapeutycznych. Tak naprawdę jest samoleczeniem, które uruchamia terapeuta.

Przy pomocy prostych zabiegów techniką Bowena rozluźniamy i uelastyczniamy miękkie struktury ciała, pobudzamy i usprawniamy w nich przepływy, wzmacniamy ich funkcje przekaźnikowe i strukturalne, a w efekcie uruchamiamy w organizmie małego pacjenta siły, które pozwalają mu poradzić sobie z aktualnym problemem, niezależnie od tego, czy jest nim infekcja wirusowa, zwichnięta kostka czy tzw. nadpobudliwość. Ponieważ każdy ruch Bowena działa na całe ciało, proces zdrowienia, który za nim idzie, może dotyczyć wszystkich układów i funkcji organizmu, często jest też wyraźnie zauważalny jako pozytywna zmiana w sferze emocjonalnej i psychicznej małego pacjenta.

Jak to działa?

Wiemy, że tzw. ruch Bowena, wykonany w określonych obszarach ciała na tkankach miękkich, ścięgnach, mięśniach, wiązkach nerwowych, oddziałuje nie tylko na struktury, na których został wykonany, lecz także na inne, odległe w ciele obszary, na jego wszystkie układy i funkcje. Co więcej, to sam organizm wyznacza sobie priorytety, czyli od jakich problemów zacznie się uwalniać w pierwszej kolejności.

To drugie oddziaływanie jest kluczowe dla procesu zdrowienia. Potwierdza ono obecność w naszym ciele siatki połączeń (powięzi), przy pomocy której najbardziej odległe od siebie obszary są bardzo dobrze skomunikowane, oraz to, że sygnały wyprowadzone z ruchów Bowena docierają poprzez przekaźniki (receptory) do naszego autonomicznego układu nerwowego, który kontroluje 80% funkcji organizmu. Ciało w ten sposób zastymulowane, pozostawione w stanie relaksu (dominacja układu nerwowego przywspółczulnego) dąży do powrotu do swojej pierwotnej matrycy zdrowia zarówno w zakresie sprawności aparatu ruchu (kościec, mięśnie, obszary bólu), jak i pracy narządów wewnętrznych.
Zabiegi Bowena można więc wykonywać nie tylko na potrzeby konkretnego schorzenia czy dysfunkcji, lecz także dla poprawy kondycji całego ciała.

Terapia Bowena to rodzaj neuromięśniowego przeprogramowania, co oznacza, że zmiany terapeutyczne następują zarówno w tkankach miękkich, posturalnych, jak i w samym układzie nerwowym: obwodowym i centralnym. Do współpracy w procesie samoleczenia włączony zostaje mózg, co decyduje o skuteczności terapii i trwałości jej efektów, stąd częste użycie w opisie działania terminu „przeprogramowanie”. Organizm niejako powraca do swojej najlepszej, znanej sobie „matrycy zdrowia”, z której został wytrącony nagłym wypadkiem, zbyt chaotycznym trybem życia, nieodpowiednią dietą opartą na przetworzonych produktach oraz w ogromnej ilości przypadków długotrwałym stresem.

Terapia Bowena:

 • jest skutecznym narzędziem wspomagania płodności,
 • przynosi nieocenione korzyści mamom będącym w ciąży, podczas samej ciąży – we wszelkich jej dolegliwościach, a także w trakcie samego porodu i połogu,
 • pozwala bez żadnej siłowej ingerencji obrócić się dziecku ułożonemu pośladkowo,
 • u noworodków zmniejsza stres poporodowy,
 • u wcześniaków jest bodźcem stymulującym harmonijny i dynamiczny rozwój,
 • u niemowląt zmniejsza niepokój, pozwala skutecznie pozbyć się tzw. kolek,
 • u dzieci urodzonych z obniżonym napięciem mięśniowym przyśpiesza postępy i harmonizuje rozwój,
 • skutecznie stymuluje rozwój stawów biodrowych i rehabilitację ewentualnych urazów okołoporodowych,
 • jest świetną pomocą w przepracowaniu stresu przedszkolnego i szkolnego,
 • u dzieci w każdym wieku pozwala pozbyć się dysfunkcji i asymetrii ciała takich jak: skoliozy, napięcia i blokady, wady postawy i wszelkie ograniczenia aparatu ruchu,
 • sprawdza się u dzieci aktywnych fizycznie przy wszelkiego rodzaju kontuzjach – poddane zabiegom Bowena, leczą się znacznie szybciej i bezboleśnie, często z pominięciem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych,
 • eliminuje objawy alergii,
 • leczy problemy oddechowe i przemiany materii,
 • jest nieocenionym narzędziem w pracy z dziećmi autystycznymi, nadpobudliwymi (ADHD), depresyjnymi – zmniejsza poziom stresu, a co za tym idzie harmonizuje nastrój, poprawia sprawność i działanie układu nerwowego,
 • wcześnie podjęta terapia skutecznie zapobiega dysfunkcjom szkolnym takim dysleksja czy dysgrafia,
 • pozwala skutecznie pozbyć się problemu moczenia nocnego u dzieci czy nietrzymania moczu u dorosłych,
 • podnosi odporność organizmu, a także sprawdza się jako doraźna interwencja w przypadku przeziębień, infekcji wirusowych i chorób.

Skąd pochodzi ta metoda?

Twórcą metody jest Australijczyk Tom Bowen (1916–1982), który działając czysto intuicyjnie wykonywał zabiegi ze skutecznością ok. 90% na ponad trzynastu tysiącach pacjentów rocznie. Swoim odkryciem wyprzedził o jakieś pięćdziesiąt lat współczesnych badaczy powięzi. Jego metodę spisało kilku asystentów, z którymi pracował; niektórzy z nich nadal jej nauczają.

Autor: Beata Frysztacka głęboko w duszy od zawsze miłośniczka teatru i fotografka; terapeutka i promotorka terapii Bowena, oddana metodzie bez reszty, zafascynowana jej dobrodziejstwem i skutecznością. Prywatnie mama Ignacego, Juliana, Marii i Teofila.

Odwiedź stronę autorki: https://www.facebook.com/terapiabowenakrakow

 

Terapia Yumeiho

Korzenie oryginalnej, japońskiej terapii Yumeiho sięgają chińskich i japońskich technik Zheng Ti Fa i Seitaiho. Z powodzeniem stosowana od ponad 20 lat na świecie, a w Japonii oficjalnie uznana za terapię leczniczą nie jedną osobę ochroniła przed trwałym kalectwem.

Dziś skolioza to jedna z największych chorób naszej cywilizacji. Głównym celem terapii Yumeiho jest skorygowanie położenia kości miednicy dzięki czemu uzyskuje się prawidłowe ustawienie kręgosłupa i uruchamia samoleczące siły organizmu docierając do najgłębszych przyczyn schorzenia. Na skuteczność terapii Yumeiho wpływa jej kompleksowość trzech elementów: masażu ugniatająco-uciskowego (masaż ugniatająco-uciskowy tkanki głębokiej (deep tissue massage), ćwiczeń czynno-biernych oraz mobilizacji połączeń stawowych przeprowadzanych w bardzo delikatny i bezbolesny sposób  (japoński SEITAI, odpowiednik amerykańskiej chiropraktyki lub osteopatii).

Twórcą terapii Yumeiho był Japończyk, dr Saionji Masayuki Saiki Otsuki. Terapeuta techniki Yumeiho dysponuje ponad setką oryginalnych technik, charakterystycznych dla tego japońskiego stylu. Zewnętrznemu obserwatorowi mogą się wydawać ekstremalne ale z powodzeniem są im poddawane zarówno osoby dorosłe, jak i 4-5-latki.
Według badań dr Saionji jak i jego uczniów asymetria miednicy zdiagnozowana na wczesnym etapie pozwala na 100-procentowe wyleczenie. Tym samym Twoje dziecko może uniknąć przykrych konsekwencji w przyszłości, inwalidztwa a nawet operacji. Asymetrie miednicy determinują powstawanie: dyskopatii i chorób stawów, a w skrajnych przypadkach kończą się interwencją chirurgów operacyjnych.
Właśnie na miednicy jak na platformie wiertniczej żuraw, opiera się nasz kręgosłup. Boczne skrzywienie kręgosłupa zwane skoliozą to efekt reakcji dźwigu kręgosłupa, na asymetrię w podstawie czyli miednicy. Wraz z nią przesuwa się środek ciężkości, co w konsekwencji prowadzi do zmian statyki kolumny kręgosłupa.
Skrzywienia kręgosłupa mogą być wrodzone tzw. idiopatyczne, najczęściej jednak są nabywane w trakcie życia dziecka. Brak ruchu, siedzenie przed komputerem, długie siedzenie w ławkach, samochodzie, nieprawidłowa postawa podczas chodzenia, siedzenia, nieprawidłowe napięcie mięśniowe, zaburzone czucie prioprioreceptywne determinują wady postawy u blisko 90 procent  dzieci.  Ten ogromny problem społeczny nie spotyka się z zainteresowaniem instytucji odpowiedzialnych za prawidłowy i zdrowy rozwój społeczeństwa, a tylko szybka reakcja może uchronić Twoje dziecko przed kalectwem w wieku 40-50 lat. 
Na czym polega fenomen Yumeiho?  To jedyna metoda, która dociera do przyczyn skoliozy, jaką jest asymetria miednicy i ją koryguje. Japońska metoda Yumeiho jest również bardzo efektywna w diagnozie i korekcie pozornie krótszej kończyny, w skoliozach kręgosłupa, wrodzonych i nabytych problemach kości miednicy, bólu pleców, bólu stawów, kręgozmyków, migreny, bólu mięśni, otyłości, bólu menstruacyjnego, asymetrii układu kostnego i mięśniowego, wad postawy itp.

 

Świecowanie uszu metodą Indian HOPI

Metoda tzw. świecowania uszu wywodzi się z tradycyjnej medycyny ludowej Dalekiego Wschodu oraz Indian Ameryki Północnej. W czasach nowożytnych Indianie Amerykańscy: Hopi i Cherokce oraz Indianie z Meksyku wciąż używają świecowania jako środka leczniczego.  Najważniejsze składniki lecznicze ziołowej świecy rurkowej to naturalne składniki stosowane od stuleci do ich produkcji: naturalna bawełna, wosk pszczeli, naturalne olejki eteryczne.

Konchy podobnie jak oryginalne rurkowe świece ziołowe służą do świecowania uszu, ale podczas spalania wytwarzają  mocniejsze podciśnienie w kanale ucha.

Olejki eteryczne są to czyste, stężone wyciągi z kwiatów, liści, igieł, kory, kłączy i skórek owoców uzyskiwane metodą wyciskania lub poprzez destylację. W ten sposób uzyskuje się najcenniejsze składniki o leczniczych właściwościach. Olejki eteryczne w połączeniu z pozostałymi składnikami tworzą skuteczny środek na dolegliwości głowy i ucha. Równie lecznicze właściwości wykazuje światło, ogień i ciepło pochodzące od niego.

 

opieka nad dzieckiem po porodzie i matką w połogu

Terapia Bowena jest całkowicie naturalną i bezpieczną metodą terapeutyczną. Można stosować ją od pierwszych chwil życia dziecka jako skuteczny sposób na usunięciu skutków szoku okołoporodowego, który towarzyszy przyjściu dziecka na świat. Wykonanie zabiegu Techniką Bowena u matki przyspiesza powrót kobiety do formy. Zabieg można wykonać bezpośrednio po porodzie lub w ciągu kilku dni.

 • likwidacja skutków stresu okołoporodowego u matki i dziecka
 • przyspieszenie gojenia ran
 • przyspieszenie obkurczania macicy
 • wywoływanie laktacji
 • stany zapalne piersi
 • depresja poporodowa
 • bóle kręgosłupa – szyja, lędźwie

Zapraszam do zakładki opis przypadków, gdzie znajdują się prawdziwe historie stosowania Techniki Bowena.

niedawno urodziła dziecko w Austrii. Koleżanka opowiadała o porodzie, przy którym astystował lekarz-ginekolog, który równocześnie był terapeutą Techniki Bowena. Kobieta opowiadała, że urodziła dziecko zupełnie bez bólu i bez środków znieczulających. W czasie porodu lekarz kilka razy wykonywał różne zabiegi Bowena w celu eliminacji bólu, a także aby mięśnie macicy pracowały prawidłowo. Poród odbył się bez bólu, bez podawania oksytocyny, spokojnie i bezpiecznie. A także w sposób całkowicie naturalny.
Okazuje się, że w Austrii to częste, iż lekarze, zwłaszcza ginekolodzy, znają Technikę Bowena i stosują ją z powodzeniem w swojej praktyce lekarskiej.
Austriaczki nie chcą środków przeciwbólowych, wolą Bowena i bardzo to sobie chwalą.

Szczęśliwe i zdrowe niemowlę

Marzeniem każdej mamy jest dzidziuś, który ładnie je i spokojnie śpi, a w czasie czuwania jest spokojny i zainteresowany otoczeniem – i tak właśnie zachowują się dzieci bez dolegliwości. Tymczasem niemowlęta, czyli dzieci w wieku do 3 lat, często cierpią na proste dolegliwości takie jak:

 • kolka
 • niestrawność
 • niespokojny sen
 • płaczliwość
 • pobudzenie

Płacz dziecka i jego pobudzenie jest jedynym sposobem na powiadomienie osób, które się nim zajmują, że coś mu dolega. Technika Bowena posiada procedury dedykowane niemowlętom, które skutecznie pozwalają wyeliminować przyczyny niespokojnego zachowania dziecka.